Tip na výlet: Trojmedzie troch štátov - Česka, Poľska a Slovenska

Chcete prežiť ojedinelý zážitok a stať naraz v troch štátoch?

pylonPrijmite potom pozvanie na Hrčavu, Istebnú a Čierne do miest, kde sa zbiehajú hranice troch štátov - Česka, Poľska a Slovenska. V strži koryta potôčika - hlbokej 8 m a širokej 34 m  - sa nachádza bod trojmedzia a je stredom kružnice opísanej vrcholom rovnoramenného trojuholníka. vrcholy trojuholníka tvoria 240 cm vysoké žulové monolity. Pri ich stavbe boli do podstavcov dňa 22.6.1995 v kovových obaloch vložené pamätné dokumenty - rôzne listiny, vtedajšie noviny a mince.

V rámci spolupráce Združenia obcí Jablunkovska, obce Istebna a obce Čierne bol v roku 2007 spojený poľský a slovenský breh nad bodom Trojmedzia spojený dreveným mostom a priehlbenina na česko-poľskej hranici menším mostíkom. V rovnakej dobe bol na slovenskej strane postavený turistický prístrešok a o dva roky neskôr pribudlo zastrešené posedenie s ohniskom aj na českej strane. Prístup pozdĺž česko-poľskej hranice umožňujú peším turistom, cyklistom aj návštevníkom s kočiarikmi vydláždené schody a asfaltový chodník.

Náš tip na výlet:
Odporúčame originálny výlet cez tri štáty, spojený s degustáciou českého, poľského a slovenského piva, troma menami v peňaženke a troma rôznymi jazykmi so všade sa prelínajúcim gorolským nárečím.
Východiskovým bodom je napríklad Hrčava: žltá turistická značka - priechod Trojmedzia CZ/PL - zelená značka do Jaworzynky - Jaworzynka - Kotelnice - priechod Jaworzynka (PL)/ Čierne (SK) - po modrej značke cez "Valy" do obce Čierne (vlaková zastávka, občerstvenie) a po zelenej a potom po žltej značke späť na Hrčavu - 10 km.

Ako na Trojmedzie:
- z centra českej Hrčavy 2 km po žltej značke
- z poľskej Jaworzynky-Trzycatku 1 km po zelenej značke
- zo slovenského Čierneho od vlakovej zastávky "Čierne, zastávka" po modrej turistickej značke a potom po upravenom chodníku.